Складносурядні речення

 Складносурядні речення - речення, що мають дві і більше граматичних основ. Частини речення є незалежними та поєднання сурядними сполучниками.


* вам не обов'язково знати, які сполучники за групами, але важливо знати які є складносурядні сполучники і відрізнити їх від складнопідрядних!!!

Смислові звязки складносурядних речень - це, що по змісту виражають речення.


Розділові знаки у складносурядному реченні:

Кома ставиться між частинами складносурядного речення, поєднаними сполучниками і (й), та, а, але, проте, зате, однак, або…або, чи…чи, ні…ні, то…то, не то…не тохоч…хоч:

  • Сонечко зайшло, і надворі почало вже темніти (І. Нечуй-Левицький).
  • Не то осінні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля (М Коцюбинський).

Кома не ставиться, якщо перед єднальним чи розділовим сполучником у складносурядному реченні є спільний другорядний член, що стосується обох простих речень:

  • На хвилину раптом стихли голоси і спинились тіні (Ю. Смолич).

Кома не ставиться між простими реченнями, що входять до складносурядного, і тоді, коли для обох простих речень є спільним не тільки повнозначне слово, а й неповнозначне:

  • Лише гул од копит степом котився та хліба шелестіли (А. Головко).

Також кома не ставиться між двома питальними, спонукальними або окличними реченнями, з’єднаними сполучниками і (й), та (у значенні і), або, чи (Котра зараз година і коли вже прибуде потяг?). Зазвичай не ставиться кома між двома односкладними безособовими або номінативними реченнями у складносурядному:

  • Сумно й глухо! (П. Мирний). 
  • Ніч і тиша.

Якщо прості речення, які є частинами складносурядного, дуже поширені, уже мають в середині розділові знаки або досить далекі за змістом, то між ними замість коми ставиться крапка з комою:

  • Ся розмова лишила в мені якийсь гіркий несмак; але миритись, брати назад свої слова у мене не було бажання (Леся Українка).

Тире ставиться в складносурядних реченнях перед сполучниками і, та (у значенні і), коли в простих реченнях, що входять до складносурядного, говориться про швидку зміну подій, явищ або друге речення містить у собі несподіваний наслідок чи різке протиставлення:

  • Несподіваний ривок — і ми відриваємося від землі (А. Шиян).
Схема складносурядного речення:

Мама приготувала обід і тато прийшов додому.
[ одна частина речення] i [ друга частина речення ]






Коментарі

Популярні публікації